
Nakaz Inspekcji pracy jest wydawany w oparciu o Art. 11 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1712).
Nakaz organu kontroli, takiego jak Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), może pojawić się w wielu sytuacjach, gdy firma nie spełnia obowiązujących przepisów prawa pracy czy BHP. Oto przykładowe sytuacje, w których możesz mieć do czynienia z takim nakazem:
Kontrolowany podmiot ma prawo do złożenia odwołania od decyzji wydanej przez PIP w ciągu 7 dni od momentu jej otrzymania. Odwołanie składa się do okręgowego inspektora pracy. Postępowanie dotyczące decyzji PIP jest dwuinstancyjne, co oznacza, że można odwołać się od decyzji PIP do okręgowego inspektora. Natomiast jeśli decyzja została wydana przez okręgowego inspektora pracy, odwołanie należy skierować do Głównego Inspektora Pracy (GIP).
Dokument przygotowuje prawnik z ponad 9-letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorstw, posiadający dodatkowo uprawnienia specjalisty ds. BHP. Biegły sądowy w obszarze BHP, auditor systemów ISO: 45001 (wiodący), 9001 i 14001 (wewnętrzny).
W pierwszej kolejności, zapoznaję się co jest przedmiotem wydanego nakazu. W tym celu proszę Klienta o przesłanie odpowiedniej dokumentacji. Następnie przystępuję do sporządzenia dokumentu. Czas przygotowania jest zależny od stopnia skomplikowania sprawy (średnio 3 dni robocze).